Przejdź do treści

BO TU KIEDYŚ BĘDZIE POLSKA 

KONCERT

„Bo tu kiedyś będzie Polska” składa się z tradycyjnych piosenek śląskich w nowych, stworzonych specjalnie na jego potrzeby nowoczesnych aranżacjach. Łącząc piosenki z warstwą tekstową oraz animacjami opowiada o blaskach i cieniach życia oraz działalności śląskiej kobiety w czasie Plebiscytu, III Powstania Śląskiego, okupacji jak i w wolnej Polsce.

To konfrontacja historii i tradycji z kobiecością oraz codziennością głównej bohaterki koncertu. Na scenie zabrzmią także słowa z oryginalnego pamiętnika Józefy. Biografia tej wspaniałej działaczki to idealny sposób na rozpowszechnienie historii regionu oraz okazanie szacunku dla kultury i tradycji śląskiej. Tradycyjne etno melodie i historia regionu została przełożona na środki teatralne – dzięki czemu będą łatwiej dostępne dla odbiorców.

Widzowie razem z wykonawcami będą mogli przeżywać wydarzenia i spojrzeć na postać Józefy Liberkowej przez pryzmat historii jak i ludzkich szczerych emocji.

JÓZEFA LIBERKOWA

Józefa Liberkowa z domu Rymarczyk (1877-1970) – Polska Królowa z Olesna. Urodzona w Oleśnie mieszkająca pół życia w Lublińcu obrończyni polskich tradycji i dziedzictwa kulturowego. Do końca swojego życia nie porzuciła stroju śląskiego. Członkini stowarzyszeń polskich. Założycielka Towarzystwa Polek w Oleśnie.

W czasie III Powstania Sląskiego organizowała i prowadziła kuchnie powstańcze. Sanitariuszka, opiekunka społeczna w Polskim Czerwonym Krzyżu, patriotka, Ślązaczka – Polka, członkini Chóru Kolejowego, działaczka w Towarzystwie św. Wincentego a Paulo. Uhonorowana specjalnym dyplomem podpisanym przez Wojciecha Korfantego.

GALERIA

REALIZATORZY

Scenariusz i reżyseria: Anna Szymczak
Opracowanie muzyczne: Daniel Cebula-Orynicz

OBSADA

Młoda Józefa Liberkowa: Wioleta Malchar
Dojrzała Józefa Liberkowa: Maria Matusek
Wojciech Liberka: Daniel Cebula-Orynicz
Zespół: Joanna Jankowska, Weronika Piskoń, Małgorzata Zbączyniak, Paulina Wystalska, Krystian Stańczykiewicz

PARTNERZY

Herb Lubliniec

Dofinansowano ze środków
Miasta Lubliniec

MDK Lubliniec

Miejski Dom Kultury w Lublińcu